Facebook Twitter

Anma Günü "Memorial Day"

Memorial Day Amerika'da yazın başlangıcını belirten, üç günlük haftasonu olarak bilinen, kutlamaların ve aile gezilerinin gerçekleştiği bir tatildir.

 
Aslen Decoration Day (Dekorasyon Günü) olarak bilinen Memorial Day resmi olarak 5 Mayıs 1868'de Cumhuriyet Büyük Ordusu Komutanı General John Logan'ın 11.inci genel emriyle ilan edilmiştir. İlk olarak 30 Mayıs 1868'de Arlington Ulusal Şehitliğindeki askerlerin mezarlarına çiçek yerleştirilmesiyle kutlanmıştır. Güney kısmı bu günü kabullenmeyi reddetmiş ve I. Dünya Savaşından kısa bir süre sonrasına kadar kendi şehitlerini farklı günlerde anmıştır. 


Memorial Day mayıs ayının son pazartesi günü hemen hemen bütün eyaletlerde kutlanmaktadır. (1968 yılında Kongre tarafından üç günlük bir haftasonu Federal tatili olarak kabul edilmiştir.) Memorial Day günümüzde de, bütün savaşlarda kaybolan veya şehit olan kadın veya erkek bütün Amerikalıları hatırlama ve anma günü olarak kutlanmaktadır.


Bazı Güney eyaletlerinin kendilerine ait Konfedere Savaşı şehitlerini anma günleri vardır: Texas'ta 10 Ocak, Alabama, Florida, Georgia ve Missisippi'de 26 Nisan, Güney Carolina'da 10 Mayıs, Louisiana ve Tennessee'de 3 Haziran.

Başkan Obama'nın Memorial Day Mesajı

Önceki yıllarda gerçekleşen Memorial Day'e ait fotoğraflar için tıklayın!

Seri İlanlar


  • % indirimle $ yerine $0
    Promo Kodu: