Facebook Twitter

NYT: Müteşekkiriz

New York Times'tan AFAD'a teşekkür mektubu

 

 

 New York Times gazetesi sahibi Arthur Sulzberger Jr, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Başkanı Dr. Fuat Oktay'a hitaben bir mektup yazarak 12 Ağustos 2014 Salı günü Irak'ta yaşanan helikopter kazasında yaralanan muhabir Alissa Rubin ve fotoğrafçı Adam Ferguson'ın İstanbul'a getirilmeleri konusunda Türkiye'nin çabaları için teşekkür etti.

 

Mektupta "ülkenizin bize yardım etme isteğinin Alissa, Adam, onların aileleri ve tüm New York Times çalışanları için ne büyük anlam ifade ettiğinizi bilmenizi isterim" ifadesi kullanıldı.

 

15 Ağustos Cuma günü İstanbul Amerikan Hastanesi'nde yaralı gazetecilerin sağlık durumu hakkında bilgi alan AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ise "AFAD, Türkmen ve Yezidiler de dahil olmak üzere Irak'ta yaşanan krizin tüm mağdurları için seferber olmuş durumdadır. Duhok bölgesinde üç geçici barınma merkezimizin inşasına başladık ve yardımları bölgeye ulaştırıyoruz" diye konuşarak Amerikalı gazetecilerin Türkiye'ye getirilmesi operasyonunda fedakârlıkla çalışan tüm AFAD personeline çabalarından dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

 

Rubin ve Ferguson, ABD tarafından Yezidilere havadan yapılan yardımları takip etmek amacıyla bindikleri helikopterin düşmesi sonucu yaralanmış; AFAD ekipleri tarafından Habur Sınır Kapısı'ndan yurda sokulan gazeteciler, daha sonra tedavileri için İstanbul Amerikan Hastanesi'ne sevkedilmişti. Son alınan bilgilere göre Ferguson, hastaneden taburcu edilirken Rubin'in sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

 

Mektubun tam metni:

"15 Ağustos 2014

Sn. Fuat Oktay
AFAD Başkanı


Türkiye Cumhuriyeti

 

The New York Times Company adına muhabirimiz Alissa Rubin ve fotoğrafçımız Adam Ferguson'ın Irak'tan çıkarılması ve İstanbul'daki Amerikan Hastanesi'ne güvenli bir şekilde nakilleri hususunda Türk hükümetinin olağanüstü çalışmaları için en derin şükranlarımı ifade etmek istedim. Bildiğiniz üzere Alissa, helikopter kazasında ciddi şekilde yaralanmıştı; ancak hükümetinizin çabalarının da sayesinde kendisi iyileşiyor.

AFAD'ın Ankara'da bulunan koordinatörü Adnan Çam, gecenin bir yarısında yapılan karmaşık bir kurtarma operasyonunun tamamlanması sürecinde çok kıymetli [bir rol oynadı]. Ülkenizin bize yardım etme isteğinin Alissa, Adam, onların aileleri ve The New York Times Company'deki herkes için ne kadar anlam ifade ettiğini bilmenizi isterim.

 

Arthur O. Sulzberger, Jr.
Başkan
The New York Times Company"

 

(USASABAH)

Seri İlanlar


  • % indirimle $ yerine $0
    Promo Kodu: